HellermannTyton flyttar från Kista till Arenastaden
Skandia Fastigheter har tecknat ett hyresavtal om cirka 500 kvadratmeter i fastigheten Ballongflygaren i Arenastaden. Det är företaget HellermannTyton som väljer att flytta sitt nordiska huvudkontor till den nyligen uppförda fastigheten.
Skriven av Redaktionen 2026-06-17 | Flytt
arenastaden Skandia Fastigheter Ballongflygaren
– Vi såg snabbt möjligheterna i Ballongflygaren. Här får vi ett modernt, flexibelt och representativt kontor som stödjer vårt arbetssätt och vår fortsatta utveckling. Läget ger dessutom mycket god tillgänglighet för både medarbetare, kunder och samarbetspartners, samtidigt som fastigheten erbjuder en hållbarhetsprestanda som är viktig för oss, säger Stefan Tillå, Operations Director Nordics på HellermanTyton i ett pressmeddelande.
Ballongflygaren är en modern kontorsfastighet, miljöcertifierad enligt BREEAM-SE, i ett av Storstockholms snabbast växande affärsdistrikt där många kunskapsintensiva verksamheter valt att etablera sig. Det ökande intresset kring huset kan även tillskrivas områdets breda utbud av restauranger, service och mötesplatser, samt inte minst att pendelstationen ligger bokstavligen utanför dörren, med fyra minuter till Odenplan. Dessutom har man snabb access till E4/E20 och så småningom en helt ny tunnelbanelinje som granne.
– Vi ser en tydlig trend i att företag nu passar på att positionera om sig till moderna fastigheter vid bra kommunikationer, för att behålla och attrahera människor. HellermannTyton har varit tydliga med vad de sökt i sitt nästa kontor, inte minst flexibilitet, hög kvalitet och ett läge som fungerar för både verksamheten och medarbetarna. Ballongflygaren möter de behoven väl, och vi ser fram emot att välkomna dem till oss, säger Markus Pfister, fastighetschef för Kontor och Samhällsfastigheter på Skandia Fastigheter.
Flytten är planerad till början av 2027.
Prenumerera på Lokalnytts nyhetsbrev
Lokalnytts nyhetsbrev skickas ut en gång per vecka och innehåller artiklar inom kontor, arbetsliv, fastigheter och evenemang.
Prenumerationen är helt gratis och ni kan avbryta den när som helst.
Relaterade artiklar
DMC Production flyttar till No1 i Arenastaden
Det avgjorde flytten till Sundbyberg
De samlar företagets medarbetare från tre adresser till ny lokal
Siemens väljer Arenastaden
SAVR flyttar huvudkontoret till Jakobsbergsgatan 16
Studio Stockholm och Skandia Fastigheter lyfter Skanstull
