Swish flyttar till Drottninggatan 29

Fabege och Swish har tecknat ett hyresavtal om drygt 1 200 kvadratmeter på Drottninggatan 29 i Stockholm. Fastigheten är certifierad enligt BREEAM-SE Bespoke med nivå Very Good.

Skriven av Redaktionen 2025-11-04 | Flytt


Artikelbild

Företaget Swish flyttar till nytt kontor. Foto: Swish


Fastigheten uppfördes 1971 och har ett utmärkt, centralt läge på Drottninggatan i Stockholm med Kulturhuset precis runt hörnet. I byggnaden finns tillgång till bekvämligheter som café och konferensrum, garage, cykelrum och omklädningsrum. I området finns all tänkbar service inom räckhåll med ett stort utbud av caféer och restauranger inom gångavstånd. Fastigheten ligger dessutom precis intill Centralstationen, vilket innebär direkt tillgång till tunnelbanans samtliga linjer, pendeltåg, fjärrtåg samt Arlanda Express.

– Flytten till Drottninggatan 29 ger oss precis de förutsättningar vi behöver för att fortsätta växa och utvecklas. Vi ser verkligen fram emot samarbetet med Fabege, säger Urban Höglund, vd på Swish.

Swish är en svensk innovation och mobilbetaltjänst som lanserades 2012 och som ägs av Getswish AB, som i sin tur ägs av sex stora banker i Sverige. Swish har förändrat den svenska betalmarknaden i grunden.

– Vi ser fram emot att välkomna Swish till Drottninggatan. Här får de ett toppmodernt kontor med närhet till service, kommunikationer och en trevlig kontorsmiljö mitt i hjärtat av Stockholm, säger Johanna Andersson, Uthyrningschef Förvaltning på Fabege.

Avtalet löper på fem år och tillträde planeras till våren 2026.





Prenumerera på Lokalnytts nyhetsbrev


Lokalnytts nyhetsbrev skickas ut en gång per vecka och innehåller artiklar inom kontor, arbetsliv, fastigheter och evenemang.

Prenumerationen är helt gratis och ni kan avbryta den när som helst.

Klicka här för att påbörja er prenumeration

Relaterade artiklar

Hufvudstaden har tecknat hyresavtal med Visa i NK-huset Hufvudstaden har tecknat hyresavtal med Visa i NK-huset Stor investeringspotential i Stockholm Stor investeringspotential i Stockholm Kistas nya kulturella högborg Kistas nya kulturella högborg Stockholm Modecenter lämnar Nacka för Infra City Stockholm Modecenter lämnar Nacka för Infra City "Hagastaden väcker stort intresse" "Hagastaden väcker stort intresse" Gott om lediga lokaler i Kista Gott om lediga lokaler i Kista