Lekolar och Eduvia Group flyttar till nya lokaler i centrala Malmö
Novier har på uppdrag av Abrdn Property tecknat ett hyresavtal om cirka 360 kvadratmeter på Nordenskiöldsgatan 4 i Malmö. Lokalen kommer att rymma både Lekolars nya showroom samt ett kontor för koncernen Eduvia Group.
Skriven av Redaktionen 2026-06-10 | Flytt
"Närheten till våra kunder är central för oss på Lekolar. Med den nya lokalen, bara ett stenkast från Malmö centralstation, öppnar vi upp för ett showroom där pedagoger och beslutsfattare kan inspireras och tillsammans med oss skapa framtidens lärmiljöer. Malmö blir en naturlig mötesplats för kunder i södra Sverige," säger Sara Palmqvist, Country manager Lekolar.
Bolaget utvecklar lärmiljöer för skola, förskola och fritidshem och är verksamt i Sverige, Norge, Danmark och Finland. Lekolar är en del av Eduviva Group – en ledande europeisk aktör inom utbildning, kreativt skapande och lärmiljöer till både utbildare och konsumenter.
"Satsningen är även en del av Eduviva Groups fortsatta utveckling och närvaro i Europa. Eduviva Group har under de senaste åren vuxit kraftigt genom både förvärv och expansion, och vi ser ett tydligt värde i att stärka vår närvaro i strategiska lägen. Med ett kontor i Malmö får vi en bra bas nära viktiga marknader och goda internationella kommunikationer", säger Max Bokander, CFO Eduviva Group.
"Det är mycket roligt att ha genomfört uthyrningen till Lekolar. Lokalen erbjuder ett attraktivt och centralt läge i Malmö som väl matchar hyresgästernas behov. Vi ser fram emot att följa deras fortsatta utveckling", säger Jonatan Arnsberger, Leasing Manager på Novier.
Prenumerera på Lokalnytts nyhetsbrev
Lokalnytts nyhetsbrev skickas ut en gång per vecka och innehåller artiklar inom kontor, arbetsliv, fastigheter och evenemang.
Prenumerationen är helt gratis och ni kan avbryta den när som helst.
