Götaverksgatan 7

Butik, 50 - 75 m2, Göteborg, Lindholmen

Butikslokaler i helt nybyggd fastighet med ett strategisk läge nära kollektivtrafik på snabbväxande Lindholmen, och intill kommande Karlastaden.
Kvarteret Futura ligger centralt beläget i Götaverksområdet på Lindholmen. Bostadsfastigheten inrymmer totalt 7 lokaler med kommersiell uthyrbar yta i markplan. Här finns råa lokaler anpassade för olika typer av butik/ komersiella verksamheter då efterfrågan på den typen av etableringar i området är stor. Lokalerna har stora glaspartier med fint skyltläge mot gång och cykelbana längs Lindholmsallén och upp till 4,5 meter i takhöjd. Ett strategiskt läge mitt emot kommande Karlastaden och precis i anslutning till kollektivtrafik och det stora flöde förbipasserande som det för med sig.
Exempel på eftersökta verksamheter
– Restaurang, café, bageri, delikatessbutik, närlivs
– Rådgivning kring hälsa, träning och kost
– Service (ex frisör, barberare, nagelsalong, hudterapeuter, tandläkare, skomakare/skrädderi)
– Kontorslokaler (ex mäklare, showroom, pop-up)
– Kultur (galleri, hantverk).

Omgivning

Omgivning/natur

Att Lindholmen är en lockande stadsdel, i direkt anslutning till Götaälvens strandlinje, märks på myllret av de ca 25 000 personer som jobbar, studerar och bor här. Visionen är att området, förutom att vara ett centrum för företagande och utbildning, utvecklas till en fullvärdig stadsdel med liv och puls från morgon till sen kväll. I takt med att allt fler bor, studerar och arbetar på Lindholmen, ökar efterfrågan på butiker,
restauranger, caféer och service.

Kommunikationer


Det är smidigt att ta sig till Götaverksområdet på Lindholmen och med nya spårvägen som har planerad trafikstart 2025 kommer man ta sig hit från centrala Göteborg på endast 6 minuter.

BÅTTRAFIK FRÅN CENTRALA GÖTEBORG
Linje 285 Älvsnabben (Trafikeras 7 dagar i veckan)
mellan Klippan och lilla Bommen med stopp vid
Lindholmen, ca 16 min restid.
Linje 286 Älvsnabbare (Pendlarbåt, alla vardagar)
mellan Stenpiren och Lindholmen (Gratisfärja)
5–10 minuterstrafik mellan 06.00–19.00.

BUSSAR
Centrala Göteborg – Lindholmen
på ca 15 min. Linje 58, 16 och X1.

CYKLA OCH PROMENERA
Fina gång- och cykelbanor finns hela sträckan
mellan Centrala Göteborg och Lindholmen.

BIL
Nära påfart till E45, E6 E20 via Lindholmsmotet.

Övrigt


Fastighetsbeteckning

Lindholmen 433 Futura Lindholmsallén




Kontakta Annonsör

Kicki Grönlund
070-690 65 93
Kicki.Gronlund@al.se


Kontakt

Kicki Grönlund
Kicki Grönlund
070-690 65 93

Kicki.Gronlund@al.se

Atrium Ljungberg
Läs mer om Atrium Ljungberg och deras 111 lediga lokaler
www.al.se

Skicka denna lokalen till e-post


Objektid: 321192

Utvalda lokaler från Atrium Ljungberg i Lindholmen

Liknande lediga lokaler i Lindholmen