Kontor, 144 m2, Stockholm, Kungsholmen
Arkitektritad lokal i ikonisk industrifastighet med dubbel takhöjd!
Buss 1, 56 och 91. Även buss 4 vid Marieberg.
Fridhemsplan/Thorildsplan
Fiber finns framdraget
Det industriella arvet finns kvar i byggnadernas arkitektur än idag, men någon industriproduktion sker knappast här längre. Idag huserar här bland annat populära Restaurang Lux i grannhuset. I kvarteren finns även matbutik och lunchrestauranger som gör detta till ett trivsamt kontorsläge för företag som sökt sig bort från det trånga city och vågat ta steget mot en mer harmonisk arbetsmiljö nära vatten och grönska, utan att för den delen förlora närheten till stan.
Det charmiga tegelhusområdet nere vid vattnet på Lilla Essingen byggdes i början av 1900- talet när AB Lux behövde en större fabrik för att tillverka sin fotogenlampa, Luxlampan. 1908 började dammsugare tillverkas här, något som grundlade Lux, senare Electrolux, ställning som en av världens vitvarujättar.
Uppskattad genomsnittshyra för området är 3200 kr per kvadratmeter/år.
Genomsnittshyran är baserad på statistik för hela området, vilket innebär att stora avvikelser gentemot den faktiska hyran för lokalen kan förekomma. Kontakta uthyraren för lokalen för att få en exakt prisuppgift.Läs mer om New Property Group AB och deras 237 lediga lokaler
Skicka denna lokalen till e-post