Fler lokaler från JM AB
ID: 225900
Företag:
JM AB
Hemsida:
www.jm.se
Typ av lokal:
Kontor
Yta:
52m²
Stad: Stockholm
Stadsdel: Solna
Adress: Gustav III:s Boulevard 82
Kontaktperson:
| Maritha Högvik 08-7821926 Maila mig |
Gustav III:s Boulevard 82
Stockholm, Solna, 52m²
Lokal med härligt ljusinsläpp,
belägen i blandningen av boende och arbetsplatser.
Lokalen har en yta på 55 kvm. Den generösa takhöjden gör lokalen luftig, ljus och inspirerande. Lokalen passar för en mindre butik eller som kontor. Den är ej anpassad för café-/restaurangverksamhet.
Planlösning
Lokalen har en yta på 55 kvm. Den generösa takhöjden gör lokalen luftig, ljus och inspirerande. Lokalen passar för en mindre butik eller som kontor. Den är ej anpassad för café-/restaurangverksamhet.
Omgivning
I Frösunda Park strävar vi efter att finna en bra balans mellan stadens puls och den närhet till kultur och natur som präglar området. Stram arkitektur mot Gustav III Boulevard kontrasterar mot gårdsfasadernas varierade uttryck. Alla projekt skall kännetecknas av god allmän planering, smakfull gestaltning, spännande och funktionella planlösningar samt omsorg om detaljer och inredning i kombination med kostnadseffektiva lösningar. JM AB ansvarar för den totala utbyggnaden av området, inklusive exploateringsarbeten såsom vägar och grönområden.
Frösunda Park är omgärdat av natur och kultur. Intilliggande naturparker som Ulriksdal och inte minst Hagaparken lockar med promenader, jogging och picknickmöjligheter. På nära håll runt Brunnsviken finns badmöjligheter sommartid och skridskoåkningsmöjligheter vintertid.
Inom området ligger Ulriksdals idrottsplats, med två ishallar avsedda för ungdomsträning. I detaljplanen redovisas även möjlighet att bygga ett gym och simhall vid infarten till Frösunda Park från Kolonnvägen.
Invid Solna centrum ligger idag svensk fotbolls nationalarena Råsunda fotbollsstadion. I Solnahallen finns det bollplaner och inomhushall för friidrott. Läs mer om vad Solna Stad erbjuder i fritidsaktiviteter på www.solna.se
Kommunikationer
Frösunda Park ligger nära en rad olika kommunikationer. Via E4 och E18 kommer man snabbt både in till Stockholm och ut på landet. Gustav III:s Boulevard trafikeras av bussar mot t ex Solna Centrum, Karolinska sjukhuset, Odenplan, Danderyds sjukhus och Universitetet. Buss 509 mellan Brommaplan och Danderyd stannar precis utanför porten, hållplats Rosenborgsgatan.
På nära håll går även Arlandabussarna. På gångavstånd finns Solna station (pendeltåg) med 7 min. till Stockholms central. I framtiden kan du förhoppningsvis även ta tvärbanan - då det lämnas utrymme för en eventuell förlängning genom Frösunda Park i områdets detaljplan.
Service
I Solna Centrum finns bland annat Stadshuset och ett inomhuscentrum med stort utbud av butiker, restauranger, biograf och all annan service. Det finns även ett mindre centrum i Bergshamraområdet. I Frösundaområdet finns en livsmedelsbutik, två banker, post och ett antal butiker och restauranger. I Solna stad finns totalt åtta vårdcentraler och ett flertal
äldreboende. På någon kilometers avstånd finns dessutom Astrid Lindgrens barnsjukhus och Karolinska sjukhuset.
Övrigt
Parkeringsplats finne ej att tillgå i bygghnaden. Gatuparkering finns längs Gustav III:s Boulevard.
Tillträde Preliminärt Kvartal 1-2 2013.




Vi hjälper dig till din nya lokal.
Spara som favorit