Lediga lokaler

Totalt1000
Lediga kontor633
Lediga butiker45
Lager62
Industri19
Kombi225
Kontorshotell
 
16
 
Stockholm371
Göteborg354
Malmö81
= 5,735,614m²

Min sida

E-post:

Lösenord:




Lediga jobb

Lokalnytt.se söker säljare och key account manager! Läs mer »

Lediga jobb

Söker ni lokal?

Lokal sökes

Objektsannonsering

Lokalnytt.se besöks av flera tusen företag varje vecka som söker lediga lokaler. Vill ni också exponera er lokal mot dessa företag? Läs mer här »

Objektsannonsering

Mobilsite

Ni kan även söka lediga lokaler via er mobil »

Mobilsite

Digitalt arkiv

Här kan ni bläddra i alla våra digitala magasin »

Digital tidning

Inför flytten

Lokalnytts checkista vid flytt

Vår checklista innehåller allt du behöver inför lokalbytet.

Fråga juristen

Vår fastighetsägare vill höja hyran rejält, hur vet jag att den är skälig?

Läs juristens svar »


 
Vi hjälper dig till din nya lokal.Vi hjälper dig till din nya lokal.Vi hjälper dig till din nya lokal.




Share/Bookmark Dela faktabladet
Skriv ut
Spara som PDF
Information


Fler lokaler från JM AB

ID: 225900

Företag:
JM AB
Hemsida:
www.jm.se
Typ av lokal:
Kontor
Yta:
52m²

Stad: Stockholm
Stadsdel: Solna
Adress: Gustav III:s Boulevard 82

Kontaktperson:

Maritha Högvik
08-7821926
Maila mig

Gustav III:s Boulevard 82

Stockholm, Solna, 52m²

Lokal med härligt ljusinsläpp,
belägen i blandningen av boende och arbetsplatser.

Lokalen har en yta på 55 kvm. Den generösa takhöjden gör lokalen luftig, ljus och inspirerande. Lokalen passar för en mindre butik eller som kontor. Den är ej anpassad för café-/restaurangverksamhet.
Counter

Planlösning

Lokalen har en yta på 55 kvm. Den generösa takhöjden gör lokalen luftig, ljus och inspirerande. Lokalen passar för en mindre butik eller som kontor. Den är ej anpassad för café-/restaurangverksamhet.

Omgivning

I Frösunda Park strävar vi efter att finna en bra balans mellan stadens puls och den närhet till kultur och natur som präglar området. Stram arkitektur mot Gustav III Boulevard kontrasterar mot gårdsfasadernas varierade uttryck. Alla projekt skall kännetecknas av god allmän planering, smakfull gestaltning, spännande och funktionella planlösningar samt omsorg om detaljer och inredning i kombination med kostnadseffektiva lösningar. JM AB ansvarar för den totala utbyggnaden av området, inklusive exploateringsarbeten såsom vägar och grönområden.

Frösunda Park är omgärdat av natur och kultur. Intilliggande naturparker som Ulriksdal och inte minst Hagaparken lockar med promenader, jogging och picknickmöjligheter. På nära håll runt Brunnsviken finns badmöjligheter sommartid och skridskoåkningsmöjligheter vintertid.

Inom området ligger Ulriksdals idrottsplats, med två ishallar avsedda för ungdomsträning. I detaljplanen redovisas även möjlighet att bygga ett gym och simhall vid infarten till Frösunda Park från Kolonnvägen.

Invid Solna centrum ligger idag svensk fotbolls nationalarena Råsunda fotbollsstadion. I Solnahallen finns det bollplaner och inomhushall för friidrott. Läs mer om vad Solna Stad erbjuder i fritidsaktiviteter på www.solna.se

Kommunikationer

Frösunda Park ligger nära en rad olika kommunikationer. Via E4 och E18 kommer man snabbt både in till Stockholm och ut på landet. Gustav III:s Boulevard trafikeras av bussar mot t ex Solna Centrum, Karolinska sjukhuset, Odenplan, Danderyds sjukhus och Universitetet. Buss 509 mellan Brommaplan och Danderyd stannar precis utanför porten, hållplats Rosenborgsgatan.

På nära håll går även Arlandabussarna. På gångavstånd finns Solna station (pendeltåg) med 7 min. till Stockholms central. I framtiden kan du förhoppningsvis även ta tvärbanan - då det lämnas utrymme för en eventuell förlängning genom Frösunda Park i områdets detaljplan.

Service

I Solna Centrum finns bland annat Stadshuset och ett inomhuscentrum med stort utbud av butiker, restauranger, biograf och all annan service. Det finns även ett mindre centrum i Bergshamraområdet. I Frösundaområdet finns en livsmedelsbutik, två banker, post och ett antal butiker och restauranger. I Solna stad finns totalt åtta vårdcentraler och ett flertal
äldreboende. På någon kilometers avstånd finns dessutom Astrid Lindgrens barnsjukhus och Karolinska sjukhuset.

Övrigt

Parkeringsplats finne ej att tillgå i bygghnaden. Gatuparkering finns längs Gustav III:s Boulevard.

Tillträde Preliminärt Kvartal 1-2 2013.


Planlösningar


Dokument Pdf


PoolKungen.se

Lokalnytt är en marknadsplats för lediga lokaler. På lokalnytt.se kan nu söka bland tusentals lediga lokaler. Ni kan söka på bl.a kontor, lager, butik och industrilokaler.

Våra besökare på lokalnytt.se letar för det mesta efter lediga kontor i Stockholm, lediga kontor i Göteborg, lediga kontor i Malmö och lediga kontor i Linköping. Maila oss så hjälper vi er att hitta funktionella lediga lokaler i Stockholm, Göteborg, Malmö, Uppsala, Norrköping och Linköping.